Systemy nadzorcze i akwizycji danych SCADA
Słowo SCADA pochodzi od angielskiego zwrotu Supervisory Control And Data Aquisition, co w wolnym tłumaczeniu onacza system nadzoru, sterowania i akwizycji danych. Składa się on najczęściej z dostosowanego do warunków przemysłowych komputera PC oraz pracującej na systemie operacyjnym Windows lub Linux aplikacji runtime stworzonej w na bazie dedykowanego narzędzia inżynierskiego w wersji development. Najczęściej możliwości samego systemu zależą od licencji na ilość zmiennych oraz od licencjonowanych dodatków na nowe funkcjonalności takie jak: serwer, dodatkowe stacje klienckie czy możliwość pracy z poziomu przeglądarki internetowej itp.
W zależności od stopnia złożoności projektu stosuje się aplikacje jednostanowiskowe lub rozproszone typu klient-serwer, gdzie poszczególne zadania rozłożone są na wybrane komputery pracujące w sieci.
Ekran synoptyczny 1
Ekran synoptyczny 2
Trendy 1
Systemy SCADA umożliwiają intuicyjną obsługę urządzenia lub instalacji, gdyż bazują na obrazach synoptycznych odzwierciedlających rzeczywisty widok obiektu sterowania w połączeniu z możliwościami ożywiania poszczególnych elementów ekranu poprzez zastosowanie obiektów dynamicznych połączonych z wybranymi zmiennymi. Takie funkcjonalności jak systemy alarmowania, trendy bieżące i historyczne, systemy raportowania, możliwość wykonywania skryptów, komunikacja z bazami danych, technologie internetowe czynią systemy SCADA potężnym narzędziem umożliwiającym wydajne prowadzenie procesu produkcyjnego przy zachowaniu parametrów jakościowych produktu a także umożliwiają łatwą ich integrację z systemami zarządzania przedsiębiorstwem.
Trendy 2
Alarmy
Raporty
Na zamieszczonych z prawej strony zdjęciach możemy zobaczyć przykładowe zrzuty ekranów z działających aplikacji SCADA. Posiadając doświadczenie zawodowe przy tworzeniu tego typu aplikacji można szybko zapoznać się z systemami konkurencyjnych firm tworzących tego typu oprogramowanie, minimalizując tym samym ilość potrzebnego czasu na stworzenie systemu w nowym środowisku dostosowanym do potrzeb danego projektu.