AiS - Automatyka i Sterowanie
Doświadczenie
Realizacje

PLC
Generalnie we współczesnym świecie automatyki zadania sterowania przemysłowych linii produkcyjnych jak i mniejszych urządzeń realizowane są najczęściej na bazie sterowników PLC (Programable Logic Controller) lub PAC (Process Automation Controller). Oczywiście istnieją też bardzo proste aplikacje, w których do dzisiaj stosuje się tzw. tradycyjne sterowanie stykowe, jednakże ze względu na fakt ciągłego spadku cen tzw. przekaźników programowalnych tego typu rozwiązania praktycznie wypierane są przez programowalne moduły logiczne. W zależności od skali przedsięwzięcia projektowego oraz rodzaju kontrolowanych urządzeń pod względem budowy sterowniki można podzielić na następujące grupy:
SIMATIC S7-400
SIMATIC S7-300
SIMATIC S7-200
Poszczególne modele w najprostszym ujęciu rożnią się ilością obsługiwanych wejśc i wyjści, zasobami sprzętowymi, możliwościami komunikacyjnymi itp. Do ich programowania używa się specjalistycznych platform środowiskowych udostępnioających jeden lub wiele znormalizowanych języków programowania:
SIMATIC S7-1200
STEP 7 HWConfig
STEP 7 Editor
Wybór określonego języka zależy od typu realizowanego zadania oraz preferencji programisty. Na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele pozycji literaturowych omawiających szczegółowo zagadnienia związane z tego typu urządzeniami programowalnymi. Bazując na wieloletnim doświadczeniu opartym na urządzenia takich renomowanych firm jak SIEMENS, GE FANUC, LG, SAIA, MOELLER zasadniczo jestem w stanie zaprogramować dowolny sterownik PLC lub PAC innego producenta korzystając ze zdobytej wiedzy. Znajdujące się po prawej stronie zdjęcia przedstawiają przykładowe sterowniki PLC wraz ze środowiskami programistycznymi służącymi do ich konfiguracji i programowania.


STEP 7 MicroWin
TIA Portal 1
TIA Portal 2